Ostatní

Bilarni reflux

Vložil(a): Michal, 10. březen 2013, 19:44

Dobry den pane doktore,jsem rok po operaci fundoplikace a začal mě bolet žaludek,byl jsem před 2 měsici na gastroskopii a byl mi zjišten bilarni reflux -v jezírku našel pan doktor žluč,nasadil mi ganaton ale ten nepomáha,poradil by jste mi nějakou dietu nebo jak se zbavit tohoto onemocnění když nefunguje svěrač?Děkuji za váš čas a ochotu.

RE: Bilarni reflux

Vložil: Petr Vítek, 18.3.2013 19:36

 Dobrý den,děkuji za Váš dotaz. Samotný nález žluči v žaludku a tedy  jak píšete biliární reflux není samostatnou chorobnou jednotkou, spíše se jedná o příznak porušené pohyblivosti trávicího traktu. Ganaton patří mezi prokinetika a je to pouze symptomatický lék, pokud nemá efekt, tak jej můžete vysadit. Samotnou přítomnost žluči v žaludku během endoskopického vyšetření není třeba léčit, žluč se tam v malém množství dostává běžně.

V případě bolestí žaludku se někdy může jednat o funkční poruchu, která napodobuje vředy - takzvaná "ulcer-like dyspepsie", v těch případech bývá účinná terapie inhibitory protonové pumpy - například omeprazol (Helicid). Dále by bylo vhodné doplnit ještě sonografii břicha, bolesti v dané lokalitě mohou způsobovat například žlučové kameny nebo onemocnění slinivky.

Přeji úspěšnou léčbu i výsledek vyšetření

Petr Vítek