Ostatní

Mikroskopická kolagenní koitida

Vložil(a): Jarka, 2. duben 2013, 19:33

Dobrý den,

Před rokem mi byla po velkých útrapách,(bolestech, průjmech trvajících už 3 roky), zjištěna mikroskopická kolagenní kolitida.

Snažíme se s mým gastroentorologem  průběh onemocnění zmírnit, (ASACOL 400 v dávkách 4x2tbl, různé kolitické směsi, atd již celý rok), ale vždy jen s dočasnou úlevou.

Musím říct, že se mi obrátil díky této dg. život naruby, přišla jsem kvůli onemocnění i o práci, jelikož jsem samoživitelka není to lehké.

Nejsem schopna požít stravu, aniž bych do cca 20 min. nemusela utíkat na toaletu, taktéž je to většinou i s tekutinou. Je pro mě velmi těžké věst normální život, jak s dojížděním do vzdálenějších míst, aniž bych nemusela držet hladovku,(musela jsem už i několikrát přerušit jízdu autobusem), nebo jakákoliv jiná činnost, cvičení , apod.

Neumím si představit najít si novou práci a s těmihle potížemi obstát.

Vím,jsou i horší nemoci, ale věřte, že to není k žití, i co se týče partnerského soužití....bohužel, zasáhlo to i intimní život.

Prosím moc o radu, jak žít dál, jelikož jsem stále na PN, je možné žádat i o nějaké zdravotní omezení, či ID?

Děkuji mnohokrát za odpověď i naději...

Jarka

RE: Mikroskopická kolagenní koitida

Vložil: Petr Vítek, 4.4.2013 4:56

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. V léčbě kolagenní kolitidy se kromě aminosalicylátů používají i další léky - budesonid, cholestyramin apod... - viz například zde http://www.kolonoskopie.cz/odborne/kolagenni-kolitida.aspx. Co se týká případného invalidního důchodu, zde při chronických onemocněních a dlouhodobých PN rozhoduje posudkový lékař a rozhodnutí je vždy individuální na základě současné legislativy. Posuzuje se omezení práceschopnosti u jednotlivých chorob.

Přeji brzké uzdravení Petr Vítek

RE: Mikroskopická kolagenní koitida

Vložil: Jarka, 4.4.2013 20:11

 Dobrý večer,

děkuji za odpověď  a Váš čas.

Přeji mnoho pracovních i osobních úspěchů a hezké dny.

Jarka Kajnarová