průjem - hlen s krví
Vložil(a): Monika, 27. červenec 2013, 09:57
Dobrý den pane doktore, obracím se na vás dotazem ohledně mých problémů. Je mi 33 let, nikdy jsem žádné problémy neměla, ale 18.6. jsem dostala průjem, bez teplot, bolestí břicha, vodnatý průjem jsem měla asi 2 dny, kdy jsem chodila během dne tak 5x na záchod, trvalo asi 10dní než jsem měla normální tuhou stolici. Myslela jsem si, že je to už v pořádku, ale 8.7. jsem měla stolicí s krvavým hlenem, byl to narůžovělý až jasně červený hlen, bylo to asi 2x během večera, když jsem šla na záchod, stolice byla normální, jen jsem se hodně zarazila tou krví. Další dny to bylo už bez krve, ale s hlenem na stolici, který měl světle žlutou až hnědou barvu. Potom se trocha krve objevila opět 1x 19.7. a druhý den už dobrý, ale i tak ve stolici je hlen, ne nějak hodně, ale nachází se tam pořád. Mám chuť k jídlu, nemám žádné bolesti, ... včera večer opět trochu hlenu s narůžovělou krví, není to jen krev, je to spíš světle hnědý hlen s kousky jasné krve nebo jen narůžovělý hlen. Začala jsem brát laktobacily Swiss. Myslíte, že by to mohla být ještě pořád podrážděná sliznice od průjmu? Mám strach, aby to nebylo něco vážného - nádor nebo nějaká jiná nemoc ... V pondělí se chystám zajít k dr, myslíte, že je možné, že mám třeba i ve střevě nějaký bacil, který dělá tento hlen sem tam s krví? Nikdy jsem žádné problémy se zažíváním neměla, proto mě toto po průjmu z června vyděsilo. moc děkuji za Váš zájem. Hezký den
děkuji za Váš dotaz. Dle popsaných příznaků se v červnu mohlo jednat zřejmě o infekční průjmové onemocnění. Po něm může přetrvávat určitá nepravidelnost stolice. Pokud ale máte i uvedeným odstupem někdy příměs krve a hlenu ve stolici, určitě by se mělo provést kolonoskopické vyšetření. Průběh a Váš věk nesvědčí pro nádorové onemocnění, ale může se jednat o krvácení z oblasti hemorhoidů či zánětu konečníku, které jsou dobře léčitelné.
Přeji příznivý výsledek vyšetření
S pozdravem Petr Vítek
děkuji za Váš dotaz, ve Vašem případě se tedy jednalo o enterokolitidu při infekci C. jejuni. Jedná se poměrně běžnou infekci, jisté problémy ale mohou přetrvávat i několik týdnů po proběhlé infekci, navrhuji Vám tedy ještě vyčkat. Případné kolonoskopické vyšetření se v těchto případech provádí nejdříve 6 týdnů po přeléčení infekce.
Přeji úspěšné uzdravení Petr Vítek