Ostatní

Krvavý hlen ve stolici

Vložil(a): Helena, 16. srpen 2013, 22:02

Dobrý den,

po 2 letech častých opakujících se střevních infekcí, váhovém úbytku a stále častějších zažívacích potížích - křeče v břiše, vodnatý průjem, nadměrná plynatost, hlen ve stolici s příměsí krve - mi  testy prokázaly alergii na mléčnou bílkovinu. Gastroenterolog mi provedl sigmoideoskopii, ta vyloučila zánět. Dodržuji bezmléčnou dietu, avšak problémy se vyskytují dále, tak 3x do týdne. Ve stolici nacházím více hlenu s krví a to mne znepokojuje. Poradíte mi, jak dál postupovat? Je možné, že mé problémy způsobuje stres? Mohou příznaky samy zmizet?

Moc děkuji za Váš čas

Helena

RE: Krvavý hlen ve stolici

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 31.8.2013 17:35

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Doporučila bych u Vás provést totální kolonoskopii i s vyšetřením koncové části tenkého střeva, protože střevní zánět se může vyskytnout v kterékoliv části trávicí trubice. Vhodné je kultivační vyšetření stolice včetně parazitologického vyšetření atd. Poraďte se o tom prosím dále se svým gastroenterologem.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Krvavý hlen ve stolici

Vložil: Helena, 21.1.2014 18:58

Dobrý den,

děkuji za Vaši odpověď, na Vaši radu jsme absolvovala uvedená vyšetření a závěr je takový:

parazitologické vyšetření negativní

z bipsie duodena nález stupeň 1 Marshovy klasifikace na celiakii

sérologické vyšetření protilátek tTGA negativní

Lékař mi nedoporučil bezlepkovou dietu, pouze za rok zopakovat serologické testy.  Mé dřívější problémy přetrvávají, proto jsem bezlepk. dietu zahájila. Po opětovném zavedení lepku po 14denní dietě (bez potíží) opět zhoršující se problémy. 

Zajímalo by mě tedy, zda je možné, že mám alergii na lepek i přes výsledky testů ?

Děkuji za Váš čas 

Helena


RE: Krvavý hlen ve stolici

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 22.1.2014 15:40

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Biopsie z duodena a serologie protilátek slouží k diagnostice celiakie. Důležité je, zda jste při odběru krve byla na bezlepkové dietě či nikoliv. K průkazu protilátek musí pacient konzumovat lepek. V případě, že je u Vás celiakie vyloučena a daří se Vám dobře na bezlepkové dietě, se může jednat i o alergii na pšenici či o tzv. neceliakální přecitlivělost na lepek.

Dalším důležitým momentem je, jak dopadla vzhledem k Vašim obtížím a příměsi krve ve stolici totální kolonoskopie.

Pokud byla totální kolonoskopie s normálním nálezem, při bezlepkové dietě se cítíte dobře a její dodržování Vám nečiní obtíže, není problém v dietě pokračovat. Ovšem kontrolní serologické vyšetření krve, na kterém jste se s Vaším lékařem domluvila, by mělo proběhnout při normální dietě s konzumací lepku, aby bylo validní.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková