Ostatní

hlen na stolici

Vložil(a): Monika, 9. prosinec 2013, 13:55

Dobrý den pane doktore, obracím se na vás s dotazem, do jaké míry je normální hlen ve stolici? V létě jsem prodělala kambilobakterii, než se zjistilo, co mi je, jsem byla na sonu břicha, vše v pořádku, rozsáhlejší odběr krve a moče - vše v pořádku. ČTyři měsíce jsem brala laktobacily. Stolici mám 1-2x denně (vždy ráno a někdy ještě po obědě), je bez příznaku krve, normální barvy a tvaru, ale od té doby, co jsem měla tuto bakterii, se hodně pozoruji a možná je to u mě i psychikou, že vše strašně řeším, ale na stolici je patrný trochu hlen buď žlutý nebo tmavě hnědý dle barvy stolice, je to normální? Může to být ještě po kampylobakterii? Je normální, že před ní, jsem měla stolici 1x denně a po ní i 2x denně? Do jaké míry je normální hlen na stolici? Vím, že hlen se ve střevech objevuje, ale je normální, že na tužší stolici je trochu viditelný? Moc děkuji

RE: hlen na stolici

Vložil: Petr Vítek, 9.1.2014 22:27

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Hlen je produkován slizničními žlázkami a jeho přítomnost na stolici je normální. Při některých, především zánětlivých onemocněních může dojít k patologické sekreci hlenu, kromě zvýšeného hlenu se ve stolici může objevovat hnis a krev. V těchto případech je nutné provést endoskopické vyšetření konečníku, případně kompletní kolonoskopii. Po prodělané střevní infekci může dojít ke změně složení bakteriální flóry střeva, tuto rovněž významně ovlivňuje složení stravy. Dle Vašeho popisu bych vzhled Vaší stolice hodnotil jako v mezích normy.
S pozdravem Petr Vítek

RE: hlen na stolici

Vložil: m, 23.7.2014 16:17

DOBRY DEN  MAM DOTAZ UZ OD LONSKEHO ROKU TRPIM  NA HLEN VE STOLICYI MELA JSEM VŠECHNA VYŠETRENI I KOLONOSKOPII BYLO VŠE V PORADKU0 ALE BOJIM SE ABY TO NEBYLO NECO VAŽNYHO  V LEDNU  MI DELALY I GASTROA TAM  NASLY ZANETA KRVACENI DO ZALUDKU S BACILLEM   PROSIM PORADTE  MI CO TO MUZE BIT JESTLY MAM MIT OBAVY

RE: hlen na stolici

Vložil: Ivana Kajzrlíková, 28.7.2014 21:00

Dobrý den,

hlen ve stolici může provázet i funkční zažívací obtíže. Pokud bylo kolonoskopické vyšetření normální, tak není důvod k obavám.

Ke gastroskopickému vyšetření se nemůžu z Vašich informací blíže vyjádřit - jaký byl zdroj krvácení, jak závažné bylo, způsob ošetření...  Ale předpokládám, že jste léčena gastroenterologem.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková