Ostatní

Stolice

Vložil(a): Marcela, 3. únor 2014, 18:53

Dobrý den, budu mít asi hloupý dotaz. Ale jak přesně se pozná průjmová stolice? Užívám antikoncepci a průjmová stolice ovlivňuje účinnost, ale nejsem si jistá, zdali ji označuji správně. Ne každou stolici mám takovou jaká má být, někdy jsou to kousky, někdy řídká stolice. Mám se něčeho obávat? Děkuji.

RE: Stolice

Vložil: Petr Vítek, 8.2.2014 23:00

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Jako průjem je obvykle označováno více než 3 stolice/den, které jsou vodnaté konzistence. V případě, že máte pouze řidší konzistenci stolice a tato není četná, nejedná se o průjem a rozhodně by to nemělo ovlivnit účinnost antikoncepce.

S pozdravem Petr Vítek

RE: Stolice

Vložil: Marie, 19.11.2015 19:54

Dobrý den,se stolici jsem měla problém přes 40let.Bez vlákniny jsem se nevyprázdnila.Již skoro rok vlákninu neužívám a chodím denně ráno a to během dopoledne 2x-3x.Stolici mám hodně řídkou až vodnatou.Potom už mám celý den klid.Je to normální?Děkuji za odpověď.

RE: Stolice

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 22.11.2015 13:00

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Stolice 2-3 x za den lze považovat za normální, obzvláště pokud nemáte žádné jiné problémy. Na četnost a konzistenci stolice má vliv žada faktorů jako je obsah vlákniny v potravě, kvalita střevní mikroflóry, užívaná medikace, psychické rozpoložení, životní styl, fyzická aktivita atd.

Preventivní vyšetření stran kolorektálního karcinomu je však doporučováné pro všechny od 50 let věku - testy na okultní krvácení, od 55 let lze dopostoupit přímo primární screeningovou kolonoskopii.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková