Ostatní

CT kolonoskopie

Vložil(a): Lenka, 16. červenec 2015, 09:08

 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné někde v Plzeňském kraji podstoupit CT kolografii? Jestli je to možné bez lékařského doporučení, jestli je možné si ji třeba zaplatit? Má lékařka na gastroenterologii mi kolonoskopii rozmluvila,že k ní nemám pádné důvody a že dělat ji pouze pro mé uklidnění je více rizikové než prospěšné. Předem děkuji za informaci.

RE: CT kolonoskopie

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 17.7.2015 21:22

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Myslím, že minimálně ve fakultní nemocnici v Plzni bude CT kolografie, možná i na více místech, ale to by asi lépe věděli lékaři z regionu ...

Vyšetření by měl doporučit lékař a pokud je indikované, tak ho pojišťovna proplácí. Záleží samozřejmě, jaké jsou u Vás důvody k vyšetření, jaký je Váš věk, rodinná anamnéza atd.

Nadměrné obavy z možného onemocnění také někdy samy o sobě mohou být důvodem k vyšetření, ale vždy je v tomto případě lepší volit tu nejméně invazivní vyšetřovací metodu.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: CT kolonoskopie

Vložil: Lenka, 20.7.2015 19:21

Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se tedy ráda zeptala, kterou metodu považujete za šetrnější, když by mělo jít o vyšetření hlavně z důvodu uklidnění. Je mi 34 let, v rodině nemáme žádné střevní onemocnění, ale před dvěma lety jsem měla řitní trhlinu a od té doby mám obavy z různých onemocnění střev. Děkuji předem za odpověď

RE: CT kolonoskopie

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 21.7.2015 21:11

Dobrý den, 

nevýhodou kolonoskopie je invazivita, nevýhodou CT kolonografie je radiační zátěž. K oběma metodám je třeba absolvovat střevní přípravu. Kolonoskopie je v současnosti standardní metoda k vyšetření tlustého střeva. U pacientů nad 50 let věku nebo u pacientů s rodinnou zátěží a vyšším rizikem je cca 30 - 50 % šance nalezení adenomového polypu, který by se zároveň i odstraňoval. Odstranění lze provést pouze při kolonoskopii, takže v naprosté většině preferujeme tuto metodu.

Pokud je Vám 34 let, nemáte žádné rizikové faktory a důvodem vyšetření je pouze zvýšená obava, tak by bylo možná lepší preferovat CT kolonografii, ale obě metody jsou samozřejmě možné.

Doporučuji to znovu probrat s Vaší ošetřující lékařkou.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: CT kolonoskopie

Vložil: Lenka, 21.7.2015 21:40

Mockrát děkuji za odpověď