Ostatní

dotaz

Vložil(a): Václav, 19. červenec 2016, 10:38

Vážená paní doktorko,

srdečně Vás zdravím a také bych se Vás rád zeptal. Již asi 8 let nemám stolici jaká má asi být. Problémy žádné nemám, avšak vždy ráno po probuzení mě nadouvá a pak musím na WC a mám zpravidla stolici kouskovitou, někdy jílovitou. Tato odchází právě s těmi plyny.  Barva je standardní, průjmy mívám jen minimálně. Teploty nemám, průjmy ani zácpy se neobjevily, hlen ve stolici také ne,  jím velmi vydatně, na váze neubývám. Krevní obraz byl v pořádku, alergie na potraviny byly negativní. Žádné bolesti nepociťuji, beru pouze lék Prenesa na vysoký tlak. Vzhledem k mému pracovnímu vytížení nemám žádný pohyb, pitný režim se snažím dodržovat, ale vypiji jen cca 05 l vody denně. Jsem dost často ve stresu z pracovního vypětí, ráno se někdy i vnitřně třesu, což se po stolici uklidní. Stolici mám pravidelnou, právě vždy ráno. Poté, většinou po celý den již stolici nemám. Prosím, je něco v nepořádku? Děkuji

RE: dotaz

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 6.8.2016 21:04

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Vámi popsané vyprazdňování je v rámci normy. Charakter a množství stolice závidí na mnoha faktorech spojených s potravou, pohybem a životním stylem.

Podrobnější vyšetření by bylo namístě při varovných příznacích jako je krev ve stolici, hubnutí, změna dlouhodobého charakteru stolice, atd. Preventivní vyšetření proti rakovině tlustého střeva se doporučují po 50. roce.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková