Ostatní

Jednorázový průjem

Vložil(a): Radim, 20. červenec 2017, 09:09

Dobrý den, nejsem zvyklý snídat, ale občas posnídám. Je mi 50 let a nemám žádné problémy, na váze neubývám, stolici mívám většinou již několik let kouskovitou, pravidelnou každé ráno. Léky beru na hypertenzi, odběry krve na ledviny a další testy v pořádku, vyšetření konečníku v pořádku. Stalo se mi však již po druhé, kdy jsem vydatně posnídal, že po snídani, cca 5 minut jsem pocítil větry a šel na záchod a měl jednorázový vodnatý průjem malého rozsahu, tedy jen při tom nadýmání. Poté vše v klidu, průjmy se již neobjevily, břicho nebolí, jen občas přetrvává nadýmání ovšem již bez průjmu. V posledním měsíci mám velmi velkou stresovou zátěž, nemohu spát, celý se třesu, ale jinak nemám jiné problémy. Prosím, jak toto mohu eliminovat, případně, může to být tím velkým stresem? Děkuji

RE: Jednorázový průjem

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 21.7.2017 14:34

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Průjem v ranních hodinách je nejčastěji spojován se stresovou zátěží, stolice po snídani je obvyklá. Snažte se vyzkoušet, které potraviny po ránu tolerujete a které ne a pokuste se opět snížit míru stresu, pokud to bude možné.
Jestliže Vám již bylo 50 let, tak doporučuji preventivní vyšetření - test na okultní krvácení do stolice a pak event. koloskopii. Pokud by průjmy delší dobu přetrvávaly, pak by bylo vhodné rovnou koloskopické vyšetření.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

RE: Jednorázový průjem

Vložil: Radim, 21.7.2017 15:43

Vážená paní doktorko, děkuji za info. Jednorázový průjem se objeví cca 3x do měsíce, a to většinou po stresovém vypětí a ihned po snídani. Poté je klid bez jakýchkoliv léků. Krev ve stolici dosud neprokázaná ani hemoroidy, testy z loňského roku. Hodně trpím na stresové sitauce a také na větry, které se vyskytují především též po ránu. Během dne stolice zpravidla nebývá, jak jsem psal vždy pravidelně ráno, měkké až kouskovité konzistence někdy kašovité, docílit tvrdé stolice již několik let nemohu. Lze to nějakým lékem eliminovat a nebo je to spíše stresovou situací? Děkuji a přeji krásné léto.

RE: Jednorázový průjem

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 22.7.2017 16:21

Dobrý den, 

lidský organismus fyziologicky reaguje na akutní stresovou zátěž průjmem, takže úplně eliminovat léky to asi nepůjde. Můžete to když tak zkusit zmírnit například loperamidem (Loperamid, Imodium, Loperon).

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková