Ostatní

vyvratenie celiakie?

Vložil(a): jarmila, 22. srpen 2017, 10:12

Dobry den prajem, kvoli roznym traviacim tazkostiam (zle travenie, naduvanie, nevolnost) som absolvovala zakladne vysetrenia (gastroskopiu zaludka, sono + odber krvy na protilatky proti mlieku a lepku). Protilatky proti lepku (anti-Gliadin a Anti t-transglut) boli negativne. Chcem sa opytat, ci to spolahlivo vylucuje moznost celiakie, pretoze moje tazkosti pretrvavaju a navyse stale chudnem, mam 34 rokov a za priblizne rok som schudla z 60 na 53 kilo. Podozrenie mam kvoli tomu, ze pocitujem zhorsenie pri mucnych jedlach a kolace nemozem vobec, ani suche. Dakujem za odpoved.

RE: vyvratenie celiakie?

Vložil: Ivana Mikoviny Kajzrlíková, 22.8.2017 20:53

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Pokud již nedržíte bezlepkovou dietu a odběr krve na protilátky byl prováděn v době, kdy jste konzumovala lepek, tak by negativní protilátky měli vyloučit celiakii. Také normální histologické vyšetření biopsie z dvanáctníku odebrané při gastroskopii by mělo vyloučit celiakii.

Kromě celiakie však existuje i alergie na lepek a dále tzv. neceliakální glutenová senzitivita (neceliakální přecitlivělost na lepek). I u těchto nemocí pomáhá bezlepková dieta.

O vhodnosti bezlepkové diety a event. dalších vyšetřeních k došetření příčiny obtíží a váhového úbytku se prosím poraď te s Vaším ošetřujícím lékařem, který má k dispozici více informací.

S pozdravem, Ivana Mikoviny Kajzrlíková