Ostatní

učinky léku.

Vložil(a): jirka, 29. květen 2010, 18:04

Dobrý den.

Již dva roky užívám lék controloc 40mg na refluxní chorobu jícnu.Nyní asi čtrnáct dní mi ale připadá že se mi tato nemoc zhoršuje.Proto se vás chci dotázat zda je možné aby dlouhodobým užíváním tohoto léku ustupovala jeho učinost léčby? Gastroenterolog mi sdělil že mi při další kontrole předepíše lék nolpaza 40mg jestliže se pálení žáhy bude dále zhoršovat.Takže vás chci tímto poprosit o sdělení jaké jsou mezi těmito dvěma léky rozdíly co se týká léčebných učinku.Pododýkám že nekouřím nepiju jím jen tmavé pečivo kávu jsem nikdy nepil a váhu mám jak má být ale stále se refluxní choroby jícnu nemohu zbavit a strašně mě to omezuje v životě. Můj věk je 50 let zkuste mi prosím poradit co dělat a kam se obrátit abych se této velmi nepříjemné nemoci zbavil.Předem velice děkuji za pomoc i radu.S pozdravem Jiří Harušinec.

RE: učinky léku.

Vložil: Petr Vítek, 31.5.2010 18:38

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Odpověď bych si dovolil rozděli do dvou částí:

1. léky Contoloc a Nolpaza účinně snižují sekreci žaludeční kyseliny, v obou případech se jedná o látku pantoprazol. Většinou je jejich účinnost u jednoho nemocného obdobná. V této skupině léků existují ještě omeprazol (například preparát Helicid a podobně) a lansoprazol (například preparát Lanzul). Je pravda, že účinky těchto léků se individuálně mohou lišit a někdy záměna preparátu v této skupině může pacientovi pomoci. Při dlouhodobém užívání jakéhokoli léku může dojít rovněž k snížení účinku zrychlením jeho metabolismu, je proto například nutno zvýšit dávku.

2. Refluxní chorobu jícnu je možno léčit i chirurgicky - laparoskopickou fundoplikací. K této léčbě obvykle přistupujeme u pacientů, kteří nechtějí dlouhodobě užívat léky z různých důvodů, nebo mají rovněž regurgitace, které léčba neovlivní. Léčba je rovněž účinná u nemocných s brániční kýlou, která se při operaci odstraní. V případě, že se Vaše obtíže horší i přes léčbu, bylo by vhodné zvážit kontrolní endoskopické vyšetření a vhodnost případné fundoplikace. O vhodnosti této léčby právě u Vás bude potřebné se poradit s Vaším ošetřujícím gastroenterologem. Vzhledem k tomu, že píšete, že Vás onemocnění omezuje v životě, je to určitě na zvážení.

Věřím, že Vám toto vysvětlení dostačuje a přeji úspěšnou léčbu.

Petr Vítek