Krátké zprávy

22.12.2014

Zápis z jednání výboru Endoskopické sekce ČGS ze dne 6.12.2014

Jednání se uskutečnilo v rámci Vzdělávacích a diskuzních dnů v Karlových Varech.

11.5.2014

Zápis z jednání výboru ES ČGS ze dne 25.4.2014

Zápis z jednání výboru Endoskopické sekce ČGS, které se uskutečnilo v Hradci Králové

6.7.2013

Zápis z jednání výboru Endoskopické sekce ČGS 13.6.2013

Zápis z jednání výboru ESČGS, které se uskutečnilo tentokrát v Ostravě.

6.7.2013

XVII. Hradecké gastroenterologické a hepatologické dny - zpráva z akce

Podrobnou zprávu z této tradiční akce s mezinárodní účastí můžete nalézt na webu endoskopické sekce:

27.3.2013

Biopsie klíčovou dírkou

Vincent Zoundjiekpon a kolektiv lékařů z Centra péče o zaživací trakt publikovali na webu ES ČGS názorný návod biopsie u submukózn…

Nacházíte se: Hlavní stránka různé Cestopisy Pěšky Manangem (Nepál 2011)

Pěšky Manangem (Nepál 2011)

6.1.2012, Ivana Mikoviny Kajzrlíková

Možná se zdá zvláštní, jak jinak cestovat Manangem než pěšky, ale vše se mění… Včetně této zapadlé himálajské oblasti. A velká část treku kolem Annapuren je již dnes sjízdná autem.

Téměř celé udolí řeky Kali Gandaki od Muktinathu po Pokharu je již více či méně bezpečně sjízdné džípem a velká část treku vede prašnou „silnicí“. Údolí řeky Marsyangdi je stále ještě divoké, přístup džípem je pouze z Besisaharu do Syange, přičemž tento úsek se dá jít i příjemnou trekovou cestou vedoucí vesnicemi a rýžovými políčky na protějším břehu řeky. Ovšem v průběhu dalšího úseku podél řeky až do města Manangu se již do skály vytesává nová  cesta a Manang bude již brzy možno projet autem.
Zatím je tato – asi nejpůsobivější část okruhu kolem Annapuren – stále dosažitelná pouze pěšky nebo nouzově leteckou linkou Pokhara-Humde a veškeré zásobování obstáravájí nosiči.
Hranici oblasti Manangu jsme překročili druhý den treku před vesnicí Tal, kde jsme strávili druhou noc. Cesta se dále vine podél řeky přes Bagarchap a Kotho, odkud je výhled na první z Annapuren – na Annapurnu II a Annapurnu IV. Jižní část oblasti Manang se nazývá Gyasumdo („Tři ocasy“), je teplejší a vlhčí a vzhledem k dostatku srážek je zde možná sklizeň dvakrát ročně. Pěstuje se zejména kukuřice, ječmen, pšenice, pohanka a brambory a kromě zemědělství se zde prosazuje i chovatelství. Obyvatelé Manangu na rozdíl od jiných buddhistů loví a zabíjejí zvířata.
Pisang je první vesnice horní části Manangu s názvem Nyesyang, která je mnohem sušší a drsnější, sklizeň je zde možná pouze jednou ročně. Pěstuje se pšenice, ječmen, pohanka, brambory a fazole a chovají se jaci, kozy, krávy a koně. Vesnice Pisang se dělí na dolní Pisang, kde se nacházejí turistické lodže a horní Pisang ve výšce 3340 m.n.m., kde žijí místní obyvatelé v původní prosté kamenné zástavbě obklopující malý klášter. Den cesty od Pisangu ve výšce 3500 m.n.m. leží centrum oblasti – město Manang. Zde se většina trekařů aklimatizuje výlety k jezeru Tilicho Tal, do Milarepových jeskyní nebo výšlapem do okolních kopců, odkud je krásný výhled na Annapurnu II a IV, Gangapurnu i její monumentální ledopád. Stejně tak i my jsme sedmý den treku věnovali aklimatizaci, vyběhli do okolních kopců, ochutnali místní vyhlášenou bobulovou šťávu i výborné jačí steaky.
Za Manangem dojde na lámání chleba… V mírném stoupání za vesnicí začínají první trekaři kolabovat a vracet se zpátky do Manangu. Dále již není žádná větší vesnice, pouze několik čajoven a lodže k přespání. Cesta do sousedního údolí Kali Gandaki vede jedině přes sedlo Thorung La ve výšce 5416 m.n.m. Po překonání 4000 m.n.m. se vyplatí zvolnit tempo. Osmý den cesty jsme zastavili již v Letdaru v 4200 m.n.m. Další den se cesta klikatí až na konec údolí, do výšky 4400 m.n.m. do Thorung Phedi, k úpatí 1000m stoupání do sedla. Zde je možné přespat a celý úsek do sedla vyšlápnout další den ráno nebo se dá vylézt až do High Campu v 4900 m.n.m, což je poslední ubytovna před sedlem. Nocování v této nadmořské výšce je jistě velkým zážitkem, ovšem vůbec ne příjemným … Další den zbývá jen 500 výškových metrů do sedla Thorung La, za kterým navazuje 1600m klesání do posvátného města Muktinath ve vedlejším civilizovanějším údolí Kali Gandaki. Otrlí obchodníci z Manangu zvládají s koňmi trasu Manang -Muktinath za jeden den.
Manangská oblast se z celého okruhu kolem Annapuren asi nejvíce vryje poutníkovi do paměti - jak pro působivost a rozmanitost vysokohorské krajiny, tak pro hluboké zážitky při překonávání sedla Thorung La a sebe sama.
Foto Rudolf Mikoviny a Ivana Mikoviny Kajzrlíková